Šestý ozubený kladenský geocoin
Nepředpokládali jsme, že se s podílníky budeme zabývat dalším kladenským ozubeným geocoinem. Technický um našich dědů a pradědů nás znovu natolik zaujal, že jsme se k industriálnímu odkazu našeho regionu opět vrátili. Společně s Hoblíkem jsme vytvořili již 6. kladenský ozubený GC a další tematickou ozubenou dvojci ozubených GC. První dva GC, Vojtěšské pece a Hutník, nám připomínají výrobu železa o oceli na Kladně, druhá dvojice těžbu uhlí v Kladenském uhelném revíru a ta třetí se věnuje historii železnice v našem regionu. Doufáme, že se Vám bude nový ozubený geocoin líbit.
Na 6. ozubený GC jsme umístili první lokomotivu, která byla v našem regionu vyrobena. Na lícové části geocoinu naleznete parní lokomotivu rakouské konstrukce řady 80.1., která byla vyrobena ve Slaném. Výroba těchto lokomotiv pod označením kkStB 80 byla zahájena v akciové společnosti Breitfeld-Daněk již v roce 1912. Celkem zde bylo vyrobeno 39 ks těchto lokomotiv. V celém Rakousku-Uhersko bylo jen šest továren, kde se parní lokomotivy vyráběly a na našem území to byly jen dva závody, které to dokázaly a to Českomoravská strojírna v Praze a nově vybudovaný závod ve Slaném. Vznik akciové společnosti Breitfeld-Daněk je zaznamenán v roce 1898, kdy tato společnost převzala ve Slaném v roce 1872 založenou akciovou Strojírnu, slévárnu železa a kotlárnu firmy Bolzano, Tedesco a spol. V roce 1927 se akciová společnosti Breitfeld-Daněk sloučila s Českomoravskou „Kolben“ a vznikla tak Českomoravská–Kolben–Daněk (ČKD), největší strojírna v tehdejším Československu.
Parní lokomotiva řady 80 kkStB byla pětispřežní nákladní lokomotiva s vlečným tendrem c.k. Státních drah a rakouské Jižní dráhy. Po první světové válce se tyto lokomotivy dostaly i do dalších zemí. Patřily svého času k nejoblíbenějším lokomotivám. Po první světové válce připadlo 74 těchto strojů ČSD, které je označily řadou 524.0 a provozovaly je až do 60. let 20. století. Provozovány byly např. i v Persii, Polsku, Jugoslávii, Řecku, Rumunsku a v Sovětském svazu. Byly to silné lokomotivy, které uvezly na rovině vlak o hmotnosti 2 000 tun a rychlostí 44 km/hod. V průběhu svého života byly technicky upravovány a na dochovaných snímcích je zaregistrováno mnoho vizuálních rozdílů, které měnily jejich tvář.
Na rubu ozubeného geocoinu je logo přátel kladenského geocachingu znázorňující Vojtěšské pece s názvem GEOKLADNO. Jsou zde i povinné nápisy s odkazem na hlavní geocachingový web i jedinečné trackovací číslo. Naleznete zde i odkaz na kladenský geoweb www.geokladno.com.
6. ozubený kladenský geocoin je vyroben jako jeho předchůdci o průměru 44,5 mm, tloušťce 4 mm. Z celkem 13 ks vzorků byly vybrány a vyrobeny 4 varianty. K prodeji byly určeny verze v kovu Antique Gold (75 ks), Antique Copper (75 ks), Antique Silver s modrou linkou kolem ozubení (50 ks) a jen podílníci získali verzi v provedení Black Nickel s bílým nickelem zvýrazněnými vojtěškami a modrým orámováním zubů na obou stranách. Grafický návrh i výrobu zajištovala firma GEOKES.cz
Diskuzi a případné další dotazy směrujte na Facebook GEOKLADNO, který je prioritně pro tyto účely vytvořen.
Geocoin byl navržen společným úsilím těchto podílníků: Fefekladno, J@VO, Kapitola, listonos13, Lucky&spol, maarioo, martinracek26, martin.simek, Panďata, pneu.beda, Stara Kryta, TwiceRaP a TyViNeMa.