Celtic Treasure – Head of Druid Geocoin

Celtic Treasure – Head of Druid Geocoin

Dne 30. 10. 2014 se na Lánech sešla skupina podílníků, která měla v plánu vyrobit geocoin, který by byl poněkud odlišný od čtyř dříve navržených a vyrobených geocoinů ve tvaru ozubených kol a který měl opět připomínat historii tohoto kraje. Jeho hlavním motivem měla být opuková hlava keltského druida, která byla nalezena nedaleko Mšeckých Žehrovic.

Po nějaké době byl na světě i první grafický návrh, bohužel ho podílníci nepovažovali za úplně povedený a rozhodli se tento výchozí návrh nerealizovat. Nakonec od záměru udělat coin s keltskou hlavou úplně upustili. Skoro až po 5 letech, konkrétně dne 21. 5. 2019, se podílníci opět sešli a společně s novými kolegy oživili původní nápad na vytvoření geocoinu s touto tematikou.

Po několika jednáních a návrzích se nakonec povedlo připravit návrh, který se stal podkladem pro zadání nového geocoinu. Pro jeho realizaci se podílníci opět obrátili na osvědčeného dodavatele Slávka Hoblíka, který pomohl z dodaných podkladů, po dvou letech vzájemné tvůrčí činnosti, vytvořit tento unikátní geocoin.

Foto El Důňo

UNIKÁTNOST TÉMATU I VLASTNÍHO GEOCOINU

Na přední straně geocoinu je zobrazena plastika keltského druida, která je spíše známa pod názvem „Kamenná (opuková) hlava“. Tento výjimečný nález na českém území je nepochybným dokladem keltské monumentální plastiky a i v celoevropských souvislostech jde o výjimečný nález keltského umění. Jak je uvedeno ve wikipedii jedná se o velmi realistickou skulpturu vysokou asi 25 cm, která je vyrobena z místní bělohorské opuky a jež zobrazuje patrně keltského druida nebo jinou vysoce postavenou osobu. Zobrazený muž má plochý obličej s rovným nosem a zdůrazněnýma blízko u sebe posazenýma očima. Bradu má oholenou, tvář ozdobenou nakroucenými kníry. Nakroucené má i konce obočí. Temeno hlavy má muž rovněž vyholené – jako by měl tonzuru, zatímco na zátylku má drobný copánek. Na krku je zřetelně vyobrazen nákrčník – tzv. torques, typický keltský šperk, který svého nositele zařazoval mezi nobilitu. Bez vysvětlení zůstává neuměle provedené zahloubení v místě úst. Svým provedením i zachovalostí představuje plastika hlavy keltského druida světový unikát.

V mezikruží je na přední straně geocoinu vepsán text „CELTIC TREASURE – HEAD OF DRUID – 3rd CENTURY BC”, který slavnou historii vzniku hlavy druida připomíná. Na zadní straně mince je zobrazen keltský Triskelion, jež je v mezikruží doplněn tajným textem. Triskelion představuje posvátnou trojjedinnost tělo, duše, Duch. V něm je trojitá spirála tvořena těly hadů. Tento konkrétní triskelion vytvořil Sergey Arzamastsev, ruský grafik, který se zaměřuje na keltskou tématiku. Proto jsme s ním při tvorbě tohoto geocoinu navázali spolupráci. Trackovací kód je vyražen na boční hraně a doprovází ho originálně upravený nápis „TRACK THE DRUID AT GEOCACHING.COM“.

Foto El Důňo

Foto El Důňo

Foto El Důňo

O GEOCOINU

Průměr mince: 44,45 mm
Tloušťka mince: 4 mm
Prefix: KL
Vydavatel: Geokladno
Realizace: Hoblík
Vlastní ikona: Ano

Barevná provedení mají evokovat vzácné kameny. Červená – rubín, zelená – vltavín, žlutá – jantar, modrá – topaz a konečně fialová – ametyst.

Podílníci: martin.simek, pneu.beda, Lucky&spol, Fefekladno, maarioo, Kapitola, J@VO, TwiceRaP, Stara Kryta, martinracek26, listonos13, Šachíno, Panďata

EDICE

RE: 100 ks – Antique Copper + RED
RE: 77 ks – Antique Bronze + RED + GREEN
LE: 47 ks – Antique Silver + BLUE + YELLOW

Foto El Důňo