Pátý ozubený kladenský geocoin

Bylo na čase přispět do ozubené kladenské převodovky dalším rychlostním stupněm, který by oblažil všechny příznivce geocachingu novým železem, které opět připomíná historii Kladna a okolí. Pátý ozubený kladenský geocoin byl vytvořen po deseti letech od vzniku prvního a tematicky navazuje na třetí ozubený GC, který znázorňuje těžbu uhlí v kladenském podzemí. Je tak vytvořena již druhá tematická dvojce, ta první byla vytvořena kladenskými Vojtěšskými pecemi a kladenským hutníkem. 

Co přispělo k tomu, že pátý ozubený kladenský GC vznikl? Důvodů bylo více, uvedeme zde ty zásadní. Prvotní signál vyšel z řad podílníků, kteří stojí za vytvořením tohoto nového geocoinu. Příprava GC byla podpořena i zájmem geocachingové veřejnosti o kladenský ozubený GC, který byl zaznamenán při prodeji našeho dalšího kladenského GC Keltská hlava. Velice nás to potěšilo a začali jsme tedy na 5. ozubeném kladenském GC pracovat. Věděli jsme, co chceme. V roce 2022 je to právě 20 let od ukončení těžby uhlí v kladenském uhelném revíru, to byl další impuls pro výrobu 5. ozubeného kladenského GC. Poslední vůz černého kladenského uhlí byl vyvezen dne 29. června 2002 na dole Schöller V Libušíně. Jako rok zahájení těžby černého uhlí na Kladně je považován rok 1772, kdy je historicky dokládáno nejstarší důlní dílo v tomto revíru pod názvem Nálezná šachtice buštěhradského panství. Ano, 230 let se dolovalo uhlí na našem černém Kladně. To za připomenutí jistě stojí. Podle legendy k nálezu uhlí prý dopomohl krtek, který je s Kladnem spojený nejenom uhlím, ale i postavičkou známého krtečka od kladenského rodáka Zdeňka Milera. Ne, krtečka jsme na 5. ozubený GC nedali. 😊

Na lícové straně nového geocoinu naleznete mimo výše uvedených významných letopočtů spojených s těžbou uhlí na Kladně unikátní příhradovou důlní těžní věž systému Tomson – Bock dolu Schöller. Typickým znakem této důlní věže je konstrukční rozdělení nosných podpor věže a konstrukce sloužící pro dopravu. Když v říjnu 2010 začala demolice areálu posledního fungujícího kladenského dolu Schöller, bylo strženo vše, kromě těžní věže nad jámou N-1, kde zůstala jámová budova na parcele č. 2383/17. Na areál dolu Schöller i na stále stojící důlní věž se můžete podívat zde.

Doufáme, že nám tato důlní věž, která je od roku 2001 chráněnou kulturní památkou i náš nově vytvořený 5. ozubený GC budou trvale připomínat významnou historii Kladna, kterou si někteří z nás ještě pamatujeme. Rádi si ji připomínáme i touto písní.

5. ozubený kladenský geocoin je vyroben jako jeho předchůdci o průměru 44,5 mm, tloušťce 4 mm a s hladkou stranou ozubení. Na rubové straně GC naleznete opět logo GEOKLADNO, odkaz na kladenský geoweb i plošku vyčleněnou pro trackovací kód s prefixem KL, ikona tohoto GC je symbolicky zeleno černá. Geocoiny jsou v patině a jsou ručně začerněny. Netradičně je vyrobeno více materiálových verzí tohoto GC, celkem 5 variant. K prodeji jsou určeny RE1 – kov Antique Copper, RE2 – Antique Silver, LE – Antique Bronze, XLE – Antique Silver se zlatými Vojtěškami a nápisy. Podílníci získali AE verzi v provedení Black Nickel se zlatými nápisy a vojtěškami a zeleným orámováním zubů na obou stranách, které připomíná zelenou barvu na hornické vlajce. Grafický návrh i výrobu zajištoval geokolega Hoblík se svou firmou GEOKES.cz

Diskuzi a případné další dotazy směrujte na Facebook GEOKLADNO, který je prioritně pro tyto účely vytvořen. 

Geocoin byl navržen společným úsilím těchto podílníků: martin.simek, pneu.beda, Lucky&spol, Fefekladno, maarioo, Kapitola, J@VO, TwiceRaP, Stara Kryta, martinracek26, listonos13, Šachíno a Panďata.