Kladenský uhelný revír – 20 let od ukončení těžby

V minulosti proběhla řada geokladenských eventů, které vždy přilákaly řadu příznivců geocachingu z Kladna a okolí. Byly věnovány stmelování příznivců této silně návykové hry, výměně zážitků a zkušeností, přinášely soutěživost, radost a uspokojení. Tento geokladenský event, který proběhl dne 22. října 2022 v prostoru haldy bývalého Dolu Tuchlovice (do roku 1946 Důl Jaroslav následně do roku 1990 Důl Nosek), připomněl dvacetileté výročí ukončení těžby černého uhlí v kladenském uhelném revíru, které se zde dolovalo více jak 230 let.

Event připravila a uspořádala skupina podílníků z Kladna a okolí, mající na svědomí výrobu 2 posledních kladenských GC – Keltské hlavy a 5. ozubeného GC – Těžní věže Dolu Schöller. Cílem eventu bylo připomenout černouhelnou historii Kladenska a provést křest 5. ozubeného GC, na kterém je znázorněna dosud stojící těžní věž Dolu Schöller V Libušíně, kde byl dne 29. června 2002 vyvezen poslední vůz černého kladenského uhlí.


Přes dopolední velmi špatné deštivé počasí se krátce před zahájením eventu vyčasilo, to asi sv. Barbora, patronka všech horníků, ve prospěch této aktivity zakročila. Zahájení eventu proběhlo v 13,00 hod. v místě Pomníku obětem důlního neštěstí, který se nachází pod haldou bývalého Dolu Tuchlovice. Je to poněkud smutné místo, které připomíná smutnou historii těžké práce horníků a zejména je věnováno těm, kteří v této profesi přišli o svůj život. Pietním úvodem si účastníci eventu tyto skutečnosti připomněli a dále se již věnovali dalšímu programu.

Díky geokladenským podílníkům se podařila shromáždit důstojná černá tombola, která se stala super magnetem akce. Zájem byl obrovský. Rozprodána byla během pár minut. Mezi nejcennější výhry v tombole patřily zkameněliny trilobita a právě pokřtěné stříbrné verze 5. ozubeného GC. Radost udělalo i skutečné černé uhlí nebo černá piva uvařená v mnoha pivovarech.​​

 

Dle programu proběhl i plánovaný křest 5. ozubeného GC v podílnické černo zlaté verzi, který byl polit černým pivem. Geocachingovými nicky byly popsány obě dvě logovací helmy. Pro milovníky dřevěných koleček byly vyrobeny vzpomínkové eventní CWG, které tuto akci budou trvale připomínat. Následně se účastníci eventu přesunuli na vrchol Tuchlovické haldy, kde si na vrcholové vatře opekli buřty.

Při cestě na vrchol si mnozí mohli odlovit nově vytvořené labky, které období Dolu Nosek Tuchlovice připomněly.

                       

Líbilo se nám tady a rádi jsme společně s ostatními zavzpomínali na staré hornické časy. Díky všem, kteří na event přišli, bylo nám tady společně dobře.